یاندکس آلفا؛ رقیبی از روس ها

ساخت مرورگر جدید، اساسا کار ساده ای نیست و بدلیل مسائل امنیتی آن، به دانش فراوانی نیاز دارد. در مرورگر های بزرگی چون گوگل کروم و یا موزیلا فایرفاکس، هنوز هم باگ هایی پیدا می شود که با آپدیت هایی که برای آن ها میاید، رفع می شود. از این رو که این دو مرورگر متن باز هستند، قابلیت توسعه پذیری دارند و به همین جهت، اکثر مرورگر های جدید برپایه این دو مرورگر هستند. یاندکس آلفا، این مرورگر روسی، یکی از مرورگرهایی است که برپایه کروم می باشد…

yandex_netring02

Yandex Alpha

شاید با خواندن مقدمه این مطلب، به یاد مرورگر هایی که با فایرفاکس توسعه داده شده اند بیافتید. اما قطعا اشتباه می کنید. یاندکس آلفا بجز در چند مورد جزئی مانند قسمت پرینت و … با مرورگر گوگل کروم تفاوت دارد.

طراحی

آیا تصاویر مرورگر سافاری در OS X YoseMite را دیده اید و یا با آن کار کرده اید؟ با بازکردن یک وب سایت با این مرورگر و با مشاهده کردن نوار آدرس، شاهد شباهت عجیب این قسمت با سافاری اپل خواهید شد. در صفحه اصلی این مرورگر (همانند مرورگر اپرا که در صفحه اصلی اش می توانید وب سایت هایی را مشخص کنید که در آن قرار بگیرند) می توانید وب سایت هایی را انتخاب کنید که نام و آیکون آنها در قالب مستطیلی کوچک و رنگی در کنار هم قرار می گیرند، چیزی شبیه به محیط مترو ویندوز ۸٫ در بالای این قسمت هم نوار جستجو وجود دارد که طراحی زیبایی دارد و از آن هم برای وارد کردن آدرس و هم برای جستجو، می توانید استفاده کنید.

باید به قسمت جدیدی عادت کنید!! تب های مختلف این مروگر به جای بالا، در پایین مرورگر قرار دارند! نگران نباشید. این باعث آزار شما نمی شود و اتفاقا دارای طراحی بسیار زیبایی است. در تمام قسمت های این مرورگر، طراحی متریال موج میزند!

با کلیک بر روی نوار آدرس، می توانید به چند گزینه که دارای طراحی زیبایی هستند دست یابید. پرینت، اضافه کردن به بوک مارک، کپی کردن لینک با یک گزینه، به اشتراک گذاری سایت در فیسبوک و توییتر، جستجو در متون موجود در صفحه و … از آنجا که این مرورگر برای پلتفرم های مختلف از جمله آی او اس هم عرضه شده است، گزینه ای جهت همگام سازی بین تمام دیوایس ها وجود دارد.

والپیپر های صفحه اصلی این مرورگر، شاید عامل اصلی جذب این مرورگر باشند! این والپیپر ها زنده هستند و به عبارتی، تصاویری هستند که حرکت می کنند. برای مثال، من والپیپری را برای خود قرار دادم که برگ های آن حرکت می کنند و این کاملا طبیعی انجام می شود. یعنی با جلوه های گرافیکی انجام نشده است و فیلم برداری شده است. در این مرورگر، فعلا حدود ۱۲ والپیپر وجود دارد.

yandex_netring01

مشکلات

در استفاده ای که از این مرورگر شد، سه مشکل عمده مشاهده شد.

  • حجم بالای حدودا ۹۰ مگابایتی این مرورگر
  • عدم دسترسی برای کاربران ایرانی به وب سایت یاندکس آلفا جهت دانلود
  • کرش کردن مرورگر در بعضی اوقات پس از ۱-۲ ساعت کار

مورد آخر زمانی اتفاق افتاد که من در حال نگارش متنی در نسخه وب اورنوت بود که ناگهان یاندکس آلفا کرش نمود.

مزایا

شاید بتوان تنها مزایای این مرورگر را طراحی و نظم فوق العاده آن دانست. بجز این موارد، بین این مروگر و گوگل کروم، تفاوتی در امکانات نیست. البته، انتقال اکثر اطلاعاتتان از مرورگر کروم به این مرورگر، از مزیت های مهم این مرورگر است.

سخن نویسنده

اگر تنها اقدام به وب گردی و میکنید و کارهایی نظیر تحقیقات، آپلود فایل های سنگین در هاست وب سایتتان، استفاده از اورنوت و یا موارد مشابه، استفاده طولانی مدت و … نمی کنید؛ این مروگر بدلیل طراحی خاصش برایتان مناسب است اما در غیر این صورت، بهتر است که به مرورگر های مادر نظیر گوگل کروم یا موزیلا فایرفاکس رجوع کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.