بیش از ۲۷ میلیون ایرانی گوشی هوشمند دارند

محمود واعظی در پنجمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: پس از ۶ سال وقفه جلسات شورای عالی فناوری اطلاعت برگزار شده که دستاوردهای خوبی داشته است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با ارایه آماری از وضعیت موجود ارتباطی در کشور تصریح کرد: تا پایان سال ۹۳ حدود ۲۰ شهر کشور به نسل ۳ تلفن همراه مجهز شدند و هم اکنون ۷۰ شهر تحت پوشش خدمات نسل ۴ است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۷۱ میلیون نفر از تلفن همراه استفاده می‌کنند و ۲۷٫۵ میلیون گوشی تلفن هوشمند در کشور فعال است.

واعظی تصریح کرد: همچنین تعداد پورت‌های اینترنت پرسرعت از ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار پورت از آغاز به کار دولت یازدهم به ۹ میلیون پورت افزایش یافته است و همزمان ۹ میلیون نفر نیز از اینترنت موبایل استفاده می‌کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطر نشان کرد: علاوه بر این شبکه انتقال کشور محدود بود که در حال حاضر ظرفیت شبکه انتقال به ۳ برابر و پهنای باند داخل کشور به ۴ برابر افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: تصویب لایحه اختصاص درآمد وزارت ارتباطات به این وزاتخانه کمک بزرگی به اجرای این اهداف کرده است.

واعظی با اشاره به ۴ اولویت وزارت ارتباطات تصریح کرد: دولت موبایلی توسعه کسب و کار، ‌اشتغال دانش‌بنیان و دسترسی آزاد به اطلاعات ۴ محور اصلی فعالیت‌های اصلی وزارت ارتباطات در سال ۹۴ است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تا پایان سال ۹۴ حدود ۸۰ درصد کشور تحت پوشش شبکه نسل سوم موبایل قرار می‌گیرد، گفت: به جای دولت الکترونیک می‌توانیم دولت موبایلی را در دستور کار قرار دهیم.

وی خاطر نشان کرد: بازار فعلی ارتباطات و فناوری اطلاعات ۲۰ هزار میلیارد تومان است و تا ۶۰ هزار میلیارد تومان قابلیت گسترش دارد سابقاً دولت ۹۰ میلیارد تومان برای وام وجوه اداره شده تخصیص داد که در سال ۹۳ این رقم به ۱۲۰ میلیارد تومان افزایش یافت و محل خوبی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است.

واعظی خاطر نشان کرد: سهم ترافیک داخلی از مجموع ترافیک کشور از ۱۰ درصد به حدود ۳۰ درصد افزایش یافته و در آینده به ۸۰ درصد خواهد رسید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: با صدور پروانه‌های جدید خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات حدود ۱۰۰ هزار شغل جدید در حوزه ICT ایجاد خواهد شد.

منبع:خبرگزاری فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.